בסיום קורס, אני שואלת את המשתתפים איך ימשיכו לשפר את יכולותיהם באנגלית ורבים עונים שאם יקראו מספיק באנגלית הם ישתפרו. אף שקריאה אכן יכולה לעשות זאת, אין זה קורה באופן אוטומטי. לראייה, לימודי האנגלית בביה"ס היסודי והתיכון נשענים על קריאת מרובה ובכל זאת בוגרים של מערכת החינוך אינם מרגישים שרמת האנגלית שלהם מספקת.

שיפור יכולות שפה פירושו שינוי משמעותי שנצרב בזכרון לטווח ארוך במספר רב של היבטים- הגדלת אוצר מילים, תיקון טעויות דקדוק ודיוק, שיפור ההבעה בדיבור ובכתב וכן שיפור הבנת הנקרא והבנת הנשמע. כדי לשפר את האנגלית דרך קריאה לא די להתמקד בהבנת הנקרא. קריאה לצורך למידת שפה צריכה להיות בטקסט מתאים ובאופן אקטיבי ומגוון.

הנה כמה כללים לגבי בחירת הטקסט:

  • אורך – הכלל הוא "פחות זה יותר". בחרו טקסט קצר של מספר פסקאות וקראו אותו מספר פעמים. החזרה נחוצה כדי להפנים מילים וביטויים חדשים.
  • רמת הטקסט- אתם צריכים להבין בערך 90% של המילים בטקסט. אחרת, הקריאה אינה מהנה ותסתפקו בלפרש חלק מהמילים רק כדי להבין את הרעיון. על ההסבר לכך תוכלו לקרוא כאן.
  • תוכן- בחרו טקסט על נושא שמעניין אתכם. למידה אפקטיבית יותר כשאנו נהנים ומתעניינים.

בחרתם כבר טקסט מתאים? הנה כמה דרכים ללמידת שפה אקטיבית דרך הטקסט:

  • אוצר מילים- תרגמו מילים לא מוכרות. כדי לשנן ולחזור על מילים וביטויים, מומלץ להזין אותם לאפליקציה שבה אתם יכולים ליצור אוצר מילים אישי. אפליקציות אלו, כדוגמת Morfix ו- Quizlet, גם משמיעות את המילים שהזנתם כך שאתם יכולים להקשיב להגייה של המילים.
  • קראו שוב- לאחר תרגום כל המילים הלא מוכרות, קראו את הטקסט מספר פעמים.
  • תשומת לב לדקדוק ודיוק- שימו לב לזמנים ופועלי עזר (כמו present simple, progressive וכו'), למילות חיבור, למילות יחס (כדוגמת in/on/at) ונסו לראות האם אתם מבינים את השימוש בהם. כל פרט כזה שחדש לכם, עוזר לכם להפנים כללי דקדוק בדרך טבעית.
  • שמיעת הטקסט- שמיעת הטקסט מחזקת את הפנמתו כי אנו מוסיפים את ערוץ הזכרון השמיעתי על ערוץ הזכרון החזותי שעובד בקריאה. אפשר מראש לבחור הרצאה מוקלטת או, אם הטקסט על המחשב, להזין אותו למתרגם אוטומטי. לרוב המתרגמים, כדוגמת Google Translate, יש יכולות השמעה של טקסטים.
  • קריאה בקול רם/הקלטה- קראו את הטקסט בקול רם. הקפידו על הגייה נכונה. כמו כן, הקליטו את עצמכם קוראים את הטקסט או את חלקו (באמצעות המחשב או הסמארטפון) והקשיבו. נסו להקליט מספר פעמים עד שהקריאה "זורמת".
  • כתבו קטע קצר על הטקסט- זה יכול להיות מעין סיכום או חזרה בראשי פרקים על הרעיונות שאתם זוכרים. לכתיבה יתרונות רבים: היא עוזרת לכם לנטר האם באמת הבנתם את הטקסט וכמו כן לוודא שאתם יודעים לאיית את המילים המופיעות בטקסט.

שיטות אלו משלבות את כל ארבעת אופני השפה – קריאה, דיבור, שמיעה והאזנה- ובכך תורמות לשיפור משמעותי. קריאה מהנה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *